myar @ posta.com.trReklam Alanı
250x250

Bu yıl üç dizi suyun altında başladı. Önce Paramparça’da (Star TV) kızının peşinden suya dalan Cihan’ı gördük. Sahne fena çekilmemişti. Yaz sonuna denk geldiği için seyrederken titremedik de... Sonra geçtiğimiz hafta Eve Dönüş (atv) isimli dizi hayatımıza su altından girdi. Orada da Cansel Elçin iki mili iki dakikada alabilen balıkçı teknesiyle iki dakika içinde iki saniye ömrü kalan bir kadını su altından kurtardı. Üstelik elde zıpkınla son model bir arabanın camını delerek. Bunların hepsinin yarısı su altında yaşandı ve boğulmak üzereyken biz de karakterle su üstüne çıktık. Oh... Bir de önceki akşam Kara Sevda (Star TV) isimli yeni dizide kızımız iki kez suya düştü. Bir sandal çapasının bile bu serilikte suya düşmediğini düşünür ve kurtarıcının da “Atlantis’ten Gelen Adam” misali oralarda daldığını buna eklersek pek ilginç bir su altı serisi karşımıza çıktı... Ve bu üç örneği toplayıp birbirine eklediğimizde yeni sezona girerken suyu çıkmış bir başlangıçlar seremonisi yaşadık... Eh malum suyun üstünü sıklıkla kullanan dizilerin yeni bir platoya ihtiyacı vardı ve bulundu. Dilerim suyla böyle oynaşırken boğulup gitmeyiz!

FOX ne yapmaya çalışıyor?

Bir diziyi batırmak istiyorsan günü ve saatiyle oynayıp, asla baş edemeyeceği büyük dizilerin karşısına taşıyacaksın... Ve ardından geçtiğimiz yıl göz bebeği olmuş bir işin çaresizce alabora oluşunu izleyip, kahveni yudumlayacaksın... Son zamanlarda FOX’un yaptığı şey bu oldu. Geçen senenin yıldızı parlayan kanalı şimdi geçen sene kendini ayakta tutan işleri bir biri ardına batırıp duruyor... Kocamın Ailesi bu alabora tayfasına katılan son iş oldu. Yeni gününde tutunamadı, tutmadı... Geçen yıl zirveye oturan dizi bu yıl reyting listelerinin dibine doğru iniyor. Üstelik bunu kalitesinden bir şey kaybetmediği halde yaşıyor. Kaptan önemli azizim, bir gemiyi menzile de o ulaştırır, diple de o buluşturur. Bilmem anlatabiliyor muyum?

Bırakmayacak yahu!

Arkadaş ne kadar meraklıyız birilerinin bir şeylerden vazgeçmesine. Geçtiğimiz yıl kulisler Nejat İşler’in oyunculuğu bıraktığı fısıltısıyla kaynıyordu. Nejat İşler oyunculuğu filan bırakmadı, dizi defterini kapattığını açıkladı da içimiz serinledi. Şimdi aynı fasıla bir tur da Engin Günaydın için geçiliyor. Son olarak Galip Derviş isimli diziyle ekranı şenlendiren Engin Günaydın, kimilerine göre “oyunculuğu bırakma” kararı almıştı... Şu kulis denen çakma tiyatro sahnesi son derece utangaç bir adam olan Engin’i de çıkıp düzeltme yapmak durumunda bıraktı... “Oyunculuğu filan bırakmadım. Dizi oyunculuğu yapmak istemiyorum. Dizi defterini kapattım” diyerek gerçeği balyoz gibi kulisin çatısına indirdi... O değil de Engin Günaydın oyunculuğu bıraksa kimin ne kârı olacak bilemiyorum ama ziyan olan iyi oyuncu izleme zevkimiz olacak, bak ondan eminim işte!

Yeniden Amerika sularında...

Show TV sonunda gündüz kuşağına karar verdi. Ama ayrıntılar içinde önemli bir değişiklik gözüme çarptı... Malum bu sezon günlük dizilerin sayılarında gözle görülür artış olmuştu ve Show TV de günlük dizi topuna tekrar girdi. Ama farklı bir coğrafyadan... Show TV, Aşk ve İhtiras isimli bir Güney Amerika dizisiyle doksanlı yıllara yeniden giriş yaptı. Daha doğrusu günlük dizilerin delicesine takipçisi olduğumuz yılların moda coğrafyasının dizisini tercih etti... Bizdeki günlük diziler haftalık dizilere göre daha az maliyetli. Ama yekunda hatırı sayılır bütçeler ortaya çıkıyor. Mesela TRT geçtiğimiz yıllarda Güney Kore menşeli günlük dizilerle belli ve “az maliyetli” bir başarı yakalamıştı... Şimdi Show TV bunu Güney Amerika çıkışlı bir diziyle yakalayabilirse yeni ama eski bir akımın bayraktarlığını yapacak. O zaman uyarlama yerli dizilere “geçmiş olsun” demek zorunda kalacağız. Eyvahlar olsun!

Titizler koşun, hoca geldi!

Kendisini Kaşık Hoca olarak adlandırıyordum. Zahide ile Yetiş Hayata (atv) isimli kuşak programının en çok izlenen isimlerinden biriydi... Zarafeti, giyimi ve nezaket kurallarına derinlemesine bağlı oluşu dikkatimi çekmişti. Bir de titizliği elbette... Bir keresinde kendi programımda (Burada Laf Çok/CNN Türk) ağırladığım Doç. Dr. Oğuz Özyaral ekran serüvenine “solo” devam etme kararı aldı. Daha doğrusu Show TV, geçtiğimiz yılın ekranının parıldayan bu yeni yüzüne kayıtsız kalmadı... Oğuz hoca konuk kanepesinden kalkıp sunucu koltuğuna oturdu ve “Titiz misin?” isimli yarışmayla karşımıza çıkmaya karar verdi... Açıkçası ev işlerinde titizlik delisi olanlar için Oğuz hocanın verdiği tüyolar çok işe yarayacak cinsten. Aynı zamanda onun vazgeçmediği kaşık koleksiyonu da ekranda her daim reytinge oynayacak gibi parıldıyor... Farklı bir iş çıkaracağına emin olduğum için bu köşeden kendisine kallavi bir “hoşgeldin hocam” çekiyorum!