Reklam AlanıDopamin: Keyif Bakanı

Bazı dönemler vardır insan hayatında, güven eksikliği hissedersiniz. Bir türlü başarıya odaklanamazsınız. Hafızanızda boşluklar olur. Enerjiniz sizi ayakta zor tutar. İşte bunlar dopamin hormonu eksikliğinden. Bu eksikliği gidermek için yapmamız gereken hareket etmek. Bu hareketlere yürümek, sevişmek, atlamak, zıplamak gibi her türlü kas eylemini dâhil edebilirsiniz. Keyfiniz bol olsun.

Serotonin: Mutluluk Bakanı

Serotonin son yıllarda o kadar meşhur bir hormon oldu ki bilmeyen, duymayan kalmadı. İştahtan ruh halini düzenlemeye kadar birçok görevi olan süperstar hormonun eksikliği bizleri sinirli, huzursuz ve depresif bir hale sokabiliyor. Ne yapıyoruz? Cevap bu sefer düzenli hareket. Yani spor.Endorfin: Huzur Bakanı

Vücudumuzun ürettiği en güçlü hormon olan endorfin, dışarıdan alınmaya başlandığında kendini üretmeyi kesiyor. Dışarısı derken sigara ve alkol gibi keyiflendirici etkenlerden bahsediyoruz. Endorfin diğerlerinden farklı olarak sizin müdahalenizle salgılayabileceğiniz bir hormon değil. Bunun nedeni bedenimizin bize kalsa bütün depoyu bitirinceye kadar tüketmek isteyeceğimizi bilmesi diyebiliriz.

Adrenalin: Enerji Bakanı

Acil durumlarda ortaya çıkarak, kontrolü kaybetmeden hareket edebilmemizi sağlayan adrenalin, aynı zamanda aşırı zorlandığında ilginç bir şekilde bağımlılık yapabiliyor. Enerji depolarını kontrol eden hormonumuzu dizginleyebilmek için fazla enerjiyi atmamız gerekiyor. Artık keyfinize göre, ister spor yapın, ister yoga. İsterseniz sık sık kitap okuyun, isterseniz bol bol uyuyun.